Cserépfalu legszegényebb lakói, az egykori zsellérek a 19. század második felétől kezdődően alakítottak ki barlanglakásokat. A népi humor sajátos megnyilvánulása, hogy itt lakók szegénységének kifigurázására "Kisamerikának" nevezték el ezt a területet



Kaptárkövek: Ördögtorony
A falutól észak-keletre emelkedő Mész-tetőn találjuk a 10-15 millió évvel ezelőtti vulkáni tevékenység emlékét őrző különleges tufakő képződményeket, melyeket formájukról neveztek el kaptárköveknek. Ezek egyik legérdekesebb példánya az „ördögtorony”. Az erdészházhoz vezető útról jobbra letérve, attól 200 méter séta és kaptató után gyalog közelíthetjük meg ezt a különleges alakzatot. A gyalogösvény kezdeténél részletes eligazító tábla meséli el a kőzetek kialakulásának történetét.



Galya barlang
A Cserépfalutól az erdészházhoz vezető útról kb. 1,5 km után balra letérve egy erdei ösvényen 300m séta és kaptató vezet el bennünket a Galya lyukhoz. A jellegzetes mészkőképződmény kialakulásában jelentős szerepet játszó vízmosások jól láthatók a falakon. Kis szerencsével néhány mélyedésben még denevéreket is láthatunk. A barlang teraszáról csodálatos panoráma nyílik Cserépfalura, Bogácsra, és a távolabb elhelyezkedő Mezőkövesdre.



Séta az őstölgyesben
A Cserépfalu fölötti hegyek túloldalán, annak védelmében találjuk az őstölgyest. Erre a 174 hektáros területre - mely még a múlt százasban marhalegelő volt - hajtották ki a falu jószágait. Ma már ennek csak az emlékeként a hatalmas fennsíkszerű, dimbes-dombos területen a ligetes elrendezésű, több száz éves tölgyfákban gyönyörködhetünk.



450 éves tölgyfa törzse
A faluban található 450 éves tölgyfa törzse felállítva az utókornak emlékeztetőként.



Lápi tó az őstölgyes szomszédságában
Az őstölgyes keleti összeszűkülő oldalán vadregényes erdei ösvény vezet a lápi tóhoz, amely egy agyagos vízzáró rétegben, az esővizet megtartó kis medence-szerű mélyedésben található. Igazi különlegesség és izgalom ezen a békalencsés kis tavacskán vadkacsákkal találkozni. A gyerekeknek ez egyúttal "csendpróba", ugyanis a vadkacsák a legkisebb neszre is elrepülnek.



Suba-lyuk ősember barlang
Cserépfalutól 2 km-re a Hór-völgy déli bejáratától nem messze, bal kéz felől egy igen meredek, sziklába vájt lépcsősoron juthatunk fel tengerszint felett 546 m magasságban nyíló őskori barlanghoz. A völgyben a barlanghoz vezető ösvény indulásánál többnyelvű ismertető táblát találunk, mely a barlang kultúrtörténetét és leleteit írja le. A hatalmas, 7 méter magas, ovális szádával nyíló barlang 50 méter hosszú. Az 1932-ben megkezdett ásatások eredményeként előkerült klasszikus neandervölgyi ősember-csont maradványok , és a csontokkal azonos rétegből való kőeszközök a Cserépfaluban működő suba-lyuk múzeumban nézhetők meg.



Oszlai tájház a Hór-völgyében
A Hór-völgy déli szakaszán Cserépfalutól 4 kilométerre az oszlai rét szélén, fenyőfák árnyékában található egy fehérre meszelt falú tornácos épület. Ez az oszlai tájház, melyet még a 19. százas végén építettek a Coburgok, erdőőri lakásnak.Az épületben öt helyiség található. A kamra, a pitvar, és a két lakószoba ad otthont a környék településeiről összegyűjtött néprajzi anyagnak. A tájház nyitvatartási ideje: szerda és szombat. Ezeken a napokon a ház gondnoka szakszerű és részletes tájékoztatást ad az idelátogatóknak.



Ódor-vár
A Hór-völgye fölött őrködik a Dél-Bükk legcsodálatosabb kilátója, az Ódor-várrom. Innen láthatunk a Dél-Bükk hegyvonulataira, a Hór-völgyében az oszlai tájházra, és tiszta időben az innen 35 kilométerre lévő Tisza ezüst szalagjára. A vár hossza 31, szélessége 21 méter. A várfal alapja a déli oldalon egy rövid szakaszon még ma is áll. Kőkori telep, vaskori erőd, középkori magyar vár, huszita rablóvár, amelyet 1437 körül leromboltak. A várhegyen turista pihenőhely, a közelében pedig hideg vizű, kristálytiszta forrás található. A várrom megközelíthető gépkocsival Bükkzsérc, Felsőtárkány, valamint a Hosszúvölgy felől, illetve gyalog a Hór-völgy irányából.



Kilátás Az Ódor-várból

A Bükki Nemzeti Park területén lévő elektromosságmentes környezetben élvezhetjük a levegő, a napfény, a természet gyógyító erejét.



Lópatkolás
A faluban még megőrződtek a hagyományos népi mesterségek. A gazdaház programjai közül válogatva megismerhetjük ezeket is.



A közelben két lovagolásra alkalmas lehetőség is van.



Tanösvény
Kiépítője és kezelője Cseréfalu Község Önkormányzata. Télen, nyáron járható. Menetidő 4 - 4.5 óra. A 10 km hosszú "Nagy kör" bejárása során 20 állomás látnivalóival ismerkedhetünk meg.

Megismertet a környék ritka növény és állatvilágával az élőlények életterével. Ilyen egy dagonyázó